fbpx

Markalaştırma.

İşletmenizin kimliğini oluşturmanıza yardımcı olalım!

Bize Ulaşın

Markalaşma Nedir?

Marka kelimesini en basit şekilde özetleyecek olursak bir firmanın ürünlerinin kişiliği diyebiliriz. Markalaşma ise benzer ürünler ve firmalar içerisinde farklılaşmak ve özgün olmaktır. Markalaşma müşterilerin bakış perspektifinde özel bir algı yaratmak için yapılmış, kalıcı, dayanıklı, belirli bir kalite standardına uygun, beğenilirlik sunan, orijinal çalışmaların tamamını içermektedir.

Markalaştırma ve Teknikleri.

İstatistiksel veriler marka haline gelen ürünlerin kendileri ile benzer olan ürünlere nazaran çok daha fazla sattığını bize göstermektedir. Ayrıca markalaştırma ile ilgili istatistiksel veriler dışında Markalaşmanın önemini vurgulayan çok sayıda psikolojik, sosyolojik, ekonomik çalışmalarda mevcuttur. Markalaştırma kendi içerisinde 8 teknik içermektedir. Bunlar her firma için ayrı çalışmalar gerektiren tekniklerdir. Bir firma için markalaştırma çalışması yapmak için uygulanacak teknikler şu şekilde sıralanabilir; Marka adı bulmak, marka logosu, marka sloganı, marka kimliği, hedef kitle seçimi (segmentasyon) marka konumlandırma, marka değer önerisi, marka işbirlikleri.

Marka Adı, Sloganı ve Logo

Markalaşırken isim bulmak en temel ve en önemli adımlardan biridir. Akılda kalıcı olması ve kolay öğrenilmesi, dikkat edilmesi gereken yegane husustur zira bir müşterinin hakkınızda ilk öğreneceği şey yani ilk vereceğiniz bilgi isminizdir. Markalaşmanın ilk görsel iletişim aracı olan logo isim ile beraber müşteri kitlesine ulaşan ikinci iletişim aracımızdır. Şirketleri dikkatlice incelersek her başarıya ulaşmış markanın muhakkak kendine has logoları vardır ve bu şirketler isim ve görselleri ile hatırlanırlar.Markanızın sloganı, hedef kitlenize bir kaç sözcük kullanarak iletebileceğiniz markanızın mesajı olarak düşünebiliriz.

Marka Kimliği Tasarımı

Markalaşırken dikkate alınacak tekniklerden biri marka kimliğidir. Her markanın, markaya özgü karakteri vardır. Hedef kitlenize uygun profilde olmak ve neyi temsil ettiğinize dikkat etmek gerekir. Örneğin bir teknoloji şirketinin geleneksel karakterde olması ile bir kolonya firmasının geleneksel karakterde olması arasında ciddi fark olacaktır. Ayrıca isim, logo ve slogan ile uyumlu olması markalaşma açısından değerlendirildiğinde birbirleri ile uyumlu olması. Şirketi, kitlesi üzerinde oluşturduğu algı bakımından bir aidiyet duygusu oluşturması ve çekim oluşturması açısından da önemlidir.

Hedef Kitle Seçimi

Ürünün hitap ettiği pazarın, ekonomik, istatistiksel, psikolojik ve sosyolojik açıdan değerlendirilerek belirlenmesi yani segmente edilmesi diyebiliriz. Bu aşamada yanlış yatırımlardan ve çalakalem harcamalardan ciddi tasarruflar elde edilirken aynı zamanda bu alanlardan elde edilen gelir ile doğru kitleye hitap ederek karlılığı ciddi düzeyde arttırabiliriz.

Marka Konumlandırma

Markalaşırken hitap etmek istediğimiz pazarda gayet tabii başka firmalarda olacaktır. Marka konumlandırma bu rekabetin içerisinde alacağımız konum anlamına gelmektedir. Konuyu bir örnekle açıklamamız gerekirse, iki ezeli kola markasının rekabeti üzerinden gidebiliriz. 27.04.19 ile 31.07.19 tarihleri arasında yapılmış bir tadım testinin sonuçları %56 daha az satan kola markası lehine çıkmıştır. Yani tadı daha çok beğenilmesine rağmen dünyada daha az pazara sahiptir. Bu durum marka konumlandırmasının öneminin ürünün kendisinden daha önemli olduğunu anlamında yorumlanabilir.

Marka Değer Önerisi

Marka değer önerisi bir markanın pazar içerisinde belirlediği farklı kitleler için yaptığı ayrı çalışmalardır. Aynı dondurma markasının çocuklara sattığı ürün ile yetişkin kadınlara hitap eden PR çalışmalarında bulunması gibi düşünebilirsiniz. Bu teknikte vaat ve vaat olarak verilen değerin içinin doldurulması önemlidir.

Marka İşbirlikleri

Markaların büyümek, imkanlarını arttırmak, fırsatlar sunmak ve pazarlarını genişletmek için birbirleri ile işbirliği yapması anlamına gelmektedir. İş birliğiniz arttıkça vaatlerini gerçekleştirme ve yeni fırsatlar sunma olanağınızda artacağı için pazar konumunuz da güçlenecektir. Ünlü kola ve hamburgercilerin birbirleri ile çalışmasını örnek alabilirsiniz.

Bize Ulaşın.

Haydi bir sonraki projenizde birlikte çalışalım!  

Telefon Numaramız

+90 544 586 30 05

Eposta Adresimiz

info@lignid.com

Ofis Adresimiz

Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Ejder Apt.

No:63 Daire:4 Şişli/İSTANBUL