fbpx

E-Ticaret Nedir?

09/28/2020
E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, tam adıyla “elektronik ticaret” günümüzde ticaretin internete dökülmüş halidir. İnternette para kazanmanın en popüler yöntemlerinden biri olan e-ticaret ; internet aracılığı ile ürün veya hizmetlerin alımı ve satımı anlamına gelir. 

Birçok insan fiziksel bir dükkan yerine sanal e-ticaret sitelerinde sanal bir dükkan açmayı tercih ediyor. Bunun nedeni internetin erişebildiği insan ya da müşteri sayısının gündelik fiziksel dükkanın erişebileceğinden kat ve kat daha fazlasına erişebilmesinden kaynaklı. Açılan hemen hemen her dükkanın kendini tanıtabileceği ve ürününü satabileceği bir websitesi ya da sosyal medya adresi bulunuyor. Bunlar aracılığı ile müşterileri ile iletişim halinde bulunarak ürününün tanıtımını ve markasının tanıtımını yapabiliyor.

E-Ticarete Nasıl Başlanır?

1-) E-Ticaret’e İlk Adım: Hizmet veya Ürün Belirlemek

E-ticarete başlamadan önce satmak istediğiniz ürünleri veya hizmetleri belirlemelisiniz. Ürün ve hizmeti belirlendikten sonra satışını yapacağınız ürün ya da hizmetin e-ticaret sektöründeki durumunu araştırmalısınız, kısaca pazar araştırması yapmalısınız. Ardından ürün ya da hizmeti nereden tedarik edeceğinizi ve nasıl karşılayacağınızı planlamalısınız. Gerçek bir dükkan açıyor edasıyla işi küçümsemeden hesap, kitap yapmalısınız. Yapılan küçük bir hata yükselemeden batmanıza neden olabilir. Bu yüzden uygun tedarikçiler ile anlaşarak kendinizi pozitif düzlemde tutmalısınız. Firmamız, bu aşamanın pazar araştırması kısmında size destek olacaktır. Rakip analizi, rakip inceleme, pazar analizi, kullanıcı profili oluşturma ve araştırması gibi birçok detay şirketimizce sizin için araştırılıp raporluyoruz.

2-) E-Ticaret’e İkinci Adım: Şirket Olmak

İlk adımlar tamamlandıktan sonra işler biraz ciddiyet kazanıyor. Müşterilerinize faturalı ürün satabilmeniz için, fatura kesebilmeniz için bir şirket olmanız gerekiyor. Vergi mükellefi olmadığınız müddetçe sanal mağazanızda hiçbir ödeme yöntemi  kullanamazsınız. Haliyle ödeme alamazsanız satış da yapamazsınız.

3-) E-Ticaret’e Üçüncü Adım: Reklam

Her şeyi tamamladıktan sonra geriye tek bir şey kalıyor. Şu an satışlarınızı zaten yapabiliyorsunuz. Ama yeni açıldığınız için kimse adınızı duymamış vaziyette. E-Ticaret’e atıldıktan sonra reklam vermek ve pazarlama çalışmaları yapmanız gerekiyor. Böylece kendinizi pazarda tanıtabilir ve rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz. Google, Facebook, Instagram gibi günümüzün en çok kullanılan sitelerinde reklamınızı yaparak, ürünlerinizi ve kendinizi tanıtıp sitenize, sayfanıza insanları çekerek satışlarda yükseliş yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu gelen müşterilerden aldığınız her pozitif geri dönüş sizin adınıza e-ticaret adına atılmış sağlam adımlar demektir. Şirketimizin reklam konusundaki donanımlı elemanları ile e-ticaret alanında kendini tanıtmak isteyen şirketlere destek sağlamaktadır. Belirtilen veya bizim belirlediğimiz planlamalar ile markalaşmanızdan reklam vermenize kadar, dijital olan her alanda size destek sağlıyoruz.

Müşteri memnuniyetine dikkat ederek çizdiğimiz yollarda yürürseniz e-ticarete eksiksiz bir şekilde atılabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Jonathan Joestar

    Çok güzel bir yazı olmuş tebrikler.

    Yanıtla

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kurumsal Kimlik Nedir? - Lignid Dijital Pazarlama ve Yazılım - […] E-Ticaret hakkında bilginiz yoksa veya öğrenmek istiyorsanız e-ticaret hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Linke tıklayınız. […]

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın.

Haydi bir sonraki projenizde birlikte çalışalım!  

Telefon Numaramız

+90 544 586 30 05

Eposta Adresimiz

info@lignid.com

Ofis Adresimiz

Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Ejder Apt.

No:63 Daire:4 Şişli/İSTANBUL