fbpx

Dijital Pazarlama Nedir?

09/10/2020
Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama temelde bir pazarlama stratejisi olduğundan ilk önce pazarlamanın ne olduğunu bilmek gerekir. Pazarlama her bir girişimcinin üstünde durması gereken en önemli noktadır. Bir ürünü sadece sunmak kesinlikle yeterli değildir. Piyasaya sürdüğünüz ürün kimse tarafından bilinmiyor ve değer kazanmıyorsa yapılan işin değeri yoktur. Bir işletmenin pazarlama stratejisi olmadan ilerlemesi neredeyse imkansızdır. İşletmenin başarısı için sunulan ürün ve hizmetin para kazandırması ve kâr payınızın olması gerekir. Bunların olmaması başarısız bir girişim örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısacası piyasaya bir ürün sürülmüşse potansiyel alıcılar bulunması şarttır.

Pazarlama, satış ile aynı şey değildir. Pazarlamanın temeli ürünü tanıtıp fark edilmesini sağlamak satış ise anlaşma yapmaktır. Düzenli olarak pazarlama faaliyetlerinde bulunmak girişiminize değer katıp sizi ileriye götürecek en büyük etkenlerden biridir.

Dijital pazarlamaya değinecek olursak eğer temeli dikkat çekmek olan bir taktik olduğunu belirtmek isterim. Herkesin dikkatini çekmeye çalışmak hem zaman kaybı hem de bütçenizde gereksiz harcamaya yol açacağından bir hedef kitle belirlemek her konuda size fayda sağlayacaktır. Dijital pazarlamaya yapmaya başladığınızda satın almaya en yakın hedef kitleyi belirleyip buna göre satış stratejinizi hazırlamanız gerekir.

İnternetteki imkanlar neredeyse sonsuz denecek kadar çok olduğunu için zamanınızı ve bütçenizi doğru kullanmanız için unutmamanızı gereken nokta dikkat noktasıdır. Doğru kitlenin dikkatini çekmek SEO, Google reklamları gibi her alandaki pazarlama faaliyetlerinizin başarısını arttıracaktır. 

Yeni Nesil Pazarlama

Çevrim içi pazarlama faaliyetlerine verilen genel isim dijital pazarlamadır. E- pazarlama, çevrim içi pazarlama ve yeni nesil pazarlama olarak da anılabilir.

İşletmeler mevcut ve potansiyel müşteriler ile bağlantı kurmak için Google arama, sosyal medya, e-posta veya web site gibi dijital kanallar kullanılır. Buradaki amaç dijital ve yeni nesil teknolojileri kullanarak pazarlama hedeflerine ulaşmaktır.

Geleneksel ve Dijital Pazarlama

Geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama oldukça farklı iletişim yöntemi kullanıyor olsalar bile ikisinin de ortak noktası belirli bir hedef kitleye ulaşmaktır. Dijital pazarlama da iletişim oldukça önemlidir. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama uygulamalarının dijital kanallar aracılığıyla   gerçekleştirilmesi olarak tanımlansa da geleneksel pazarlama ile kıyaslandığında oldukça büyük avantajlara sahiptir. Öncelikle finansal açıdan fayda sağlayan dijital pazarlama, hedef kitleyle anlık etkileşim, güncellene bilirlik, yaratıcı olma ve yenilikçi olma gibi  özellikleri sayesinde fark yaratan özelliklerini ortaya koymaktadır.

Aralarındaki en büyük farklar geleneksel pazarlama daha çok baskı, yayın, direkt posta ve telefon gibi araçları kullanırken, dijital pazarlama çevrimiçi reklamcılık, e-posta pazarlaması, sosyal medya, kısa mesaj, satış ortağı pazarlaması, SEO gibi dijital pazarlama araçları kullanır. 

Pazarlama faaliyet sonuçlarını ölçmek geleneksel pazarlamada zorken dijital pazarlamada rahatlıkla ölçülebilir.

Hedef Kitle ve Ölçümleme

Dijital pazarlama da hedef kitleye yönelik kampanya yapabilir; pazarlama faaliyetlerinizi yaş, cinsiyet, coğrafi konum, meslek gibi özelliklere göre şekillendirebilirsiniz. Ölçümleme ise pazarlama çabalarınızı ölçerek sürekli iyileştirme yaparak geliştirmek demektir. 

Yaptığınız her dijital kampanya sonuçlarını ölçerek, değerlendirme yapıp duruma göre aksiyon alabilirsiniz.

Ölçümleme denildiği zaman arama motoru optimizasyonunun sonuçlarını web sayfanıza gelen trafik ile ölçebilirsiniz.  Web sitenize gelen ziyaretçi sayısı, sayfanızda ne kadar süre kaldığı, hangi sayfaları ziyaret ettiğini kolayca görebilirsiniz. Ya da sosyal medyada paylaştığınız fotoğrafın kaç beğeni aldığını ne kadar paylaşıldığını görebilir, ücretli olarak yaptığınız kampanyanın sonuçlarını kampanya raporlarından takip edebilirsiniz. Bu da pazarlama faaliyetinizi sürekli geliştirmenizi sağlayacak ve bi sonraki kampanya faaliyetleriniz için elde ettiğiniz sonuçlarla etkili kararlar vermenizde yardımcı olacak etmenler arasında olacaktır.

Deneme-yanılma metotları yerine sonuçları ölçerek ilerlemek her zaman en sağlıklısıdır. Dijital pazarlamaya bilimsel açıdan yaklaşmak hem sizin hem de sunduğunuz hizmet için büyük farkındalık yaratacaktır.

Belirli bir durumu baz alıp bu konuyla ilgili detaylı araştırma yaparak, hipotezinizi test edebilirsiniz. Sonuca göre alınan aksiyonda olumlu olarak ilerlemeniz durumunda daha büyük ölçekle uygulayarak ilerleyebilirsiniz.

Müşteri Odaklı Olma

Teknoloji, günümüz şartlarında büyük bir itici güç olarak kabul ediliyor. Bununla beraber, müşteri odaklı yaklaşım ve bilgi ve yeni rekabet anahtarı olarak görülüyor.

Dijital platformlarda birçok rekabet edeceğiniz kişi olacağından fark yaratmak adına ön planda olmak için ekstra çaba sarf etmeniz gerekir. Siz müşterilerinize çözüm odaklı yaklaşırsanız bir adım önde ilerlersiniz. Müşteriler sorununa çözüm aramak için size ulaştığında diğer rakiplerinizden farkınızı göstermek adına soruna çözüm üretebiliyor olmanız, güven verebilmeniz ve ihtiyacı doğru karşılıyor olabilmeniz gerekir. Eğer müşteri odaklı olarak bu başlılara doğru bir şekilde karşılık verebiliyorsanız rakiplerinizden oldukça önde ilerleyeceğiniz kesin. Çünkü dijital pazarlama esasında iletişim ve çözüm yöntemidir. Süreklilik elde etmek için engelleri ne kadar ortadan kaldırırsanız müşterilerinizin size gelmesi bir o kadar kolay olacaktır.

Dijital devrimin yarattığı yeni düzen sosyal ve kurumsal yaşamın tüm alanında etkisini göstermiştir. Bu etki insanların davranış şekillerine ya da alışkanlıklara etki etmekte bazen de kurumların hedef kitlelerine ulaşma ve karşılıklı etkileşim sürecine yansımaktadır.  Bu nedenle kişilerin bireysel anlamda sosyal bir çevredeki varlığına yönelik yaklaşımların gerekliliği ve sorunların çözümü bakımından gerekse kurumsal hayatta rekabet ortamına ayak uydurabilmek için dijital hayata uyum sağlamak gerekecektir. 

Sonuç olarak;

  • Her dijital pazarlama faaliyetinin hedefi ve bununla ilgili izlenecek yollar belirlenmelidir.
  • Tüm hedefler ölçümlenebilecek olmalıdır.
  • Sosyal medya bağlantılı ve bağlantısız faaliyetlerin değerlendirileceği belirlenmelidir.
  • Birden fazla dijital platform kullanılan kampanyalarda hangi yöntemin daha verimli olduğunu ölçümlenmelidir.
  •  Rakip firma takipleri yapılmalıdır.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın.

Haydi bir sonraki projenizde birlikte çalışalım!  

Telefon Numaramız

+90 544 586 30 05

Eposta Adresimiz

info@lignid.com

Ofis Adresimiz

Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Ejder Apt.

No:63 Daire:4 Şişli/İSTANBUL